سمپاشی ساس ودیگر آفات بهداشتی در منازل و محیط های کاری ضروری است

سمپاشی ساس ودیگر آفات بهداشتی در منازل و محیط های کاری ضروری است. اغلب مناطق گرم معمولا سمپاشی را باید چند بار در سال انجام دهند.

مقدمه

اغلب مناطق گرم معمولا سمپاشی را باید چند بار در سال انجام دهند. زمان سمپاشی در باغات و زمین های کشاورزی به فصل های گرم و زمان تخم گذاری حیوانات موزی باز می گردد. کیفیت سمپاشی و استفاده از سم های ارگانیک قوی که ضرری برای انسان ندارند می تواند کیفیت سمپاشی را تا چند برابر اثر بخش تر کند. پیرتروم نوعی سم ارگانیک است که بیشتر در سمپاشی منازل استفاده می شود و گاها برای سمپاشی مزارع به صورت ترکیبی استفاده می شود. این سم از نوعی گیاه گل داوودی به دست می آید که در کشور های تانزانیا، کنیا و زواندا کشت می شود و در درصد پایین برای مرگ حشرات کافی است. هزینه ای که برای تولید این سم ارگانیک پرداخت می شود چندان زیاد نیست و قیمت آن در مقایسه با تاثیرات آن بر روی عموم حشرات خانگی و کشاورزی پایین است. حشرات معمولا پس از برخورد با این ماده به سرعت سطح تماس را رها می کنند و باعث خفگی حشرات می شود. انواع سمپاشی اغلب به صورت اسپری کردن انجام می شود و معمولا برای مرگ حشرات و جوندگان است.

سمپاشی کشاورزی باید در فصول گرم و در زمان لارو گذاری انجام شود. غلظت سموم کشاورزی باید به اندازه ی باشد که به گیاهان و میوه ه ضرر نزند. معمولا غلات و میوه های شیرین بیشترین میزان آفات را دارند. سمپاشی درخت گردو به ندرت انجام می شود و معمولا در اوایل زمان میوه دهی است. این درخت دارای بوی تندی است که برای حشرات مطبوع نیست و معمولا به راحتی حشرات به سمت میوه سخت آن نمی آیند. در عوض سمپاشی گیلاس به دلیل نرم و شیرین بودن میوه باید در سال چند بار پس از شکوفه زنی انجام شود. این میوه به راحتی تحت تاثیر شته ها قرار می گیرد و آسیب به آوند های آبکش در ساقه درخت باعث خشک شدن آن می شود. برای این نوع درختان باید سم های ارگانوکلره با ارگانو فسفره استفاده کرد. شته ها و ملخ به این سم ها به سرعت واکنش نشان می دهند و به راحتی از بین می روند. زمان سمپاشی کشاورزی نباید در زمان تخم گذاری باشد زیرا این نوع سمپاشی به میزان زیادی سم نیاز دارد و تخم ها به دلیل پوسته ضخیمی که دارند به راحتی به سم ها جواب نمی دهند، در حالی که حشرات در زمان لارو گذاری بسیار آسیب پذیر هستند.

سمپاشی خانه از برای از بین بردن حشرات

سمپاشی کشاورزی و غلات

خرما و نخل به دلیل قرار گیری در مناطق گرم دارای تعداد زیادی آفات هستند این میوه ها باید به سرعت سمپاشی شوند. میزان کم سموم برای این میوه ها با غلظت پایین می تواند شته ها و کرم های میوه خوار نخل را از پای در بیاورد. باید توجه کنید رطوبت نسبی در هوای محیط کشت نخل باعث رشد سریع کنه تارتن می شود و این حیوانات به شدت برای نخل ها و ریشه های آنها خطرناک هستند. گیاهان آپارتمانی معمولا به دلیل قرار گیری در منازل کمتر تحت تاثیر آفات هستند اما باید سمپاشی این گیاهان به موقع و به صورت مداوم انجام شود. زیرا این گیاهان در ارتباط با انسان قرار دارند و ساس و کنه ها بر روی آنها می تواند باعث احتمال انتقال هپاتیت B یا بیماری خواب به انسان شود. سمومی مانند کا-اوترین معمولا به صورت مایع در مخلوط با آب استفاده می شوند در نتیجه برای سمپاشی باغات مورد استفاده قرار می کیرند.

سمپاشی دام و طیور

بی شک یکی از بخش های مهم که ضامن سلامت انسان و دام ها می شود سمپاشی به موقع و دور نگهداشتن این حیوانات از آلودگی ها است. بعضی از کنه ها با وصل شدن به بدن این حیوانات خون آنها را می خورند و باعث مرگ این حیوانات می شوند. سمپاشی حشرات این حیوانات باید به صورت مداوم انجام شود. انسان هم از محصولات این حیوانات به عنوان غذا استفاده می کند وهم در ارتباط نزدیک و مداوم با این حیوانات است. سم کلرات انعقادی برای دفع آفات این حیوانات مفید است. سمپاشی آفات با استفاده از این سم می تواند جوندگان را به راحتی از بین ببرد در نتیجه برای سمپاشی منازل هم از این سم استفاده می شود. امروزه از بعضی چسب های فایبرگلاس به جای سمپاشی عقرب استفاده می شود این چسب ها به دلیل وزن بالای که دارند امکان فرار را از جانورانی مانند موش و عقرب می گیرد.

سمپاشی خانه و منازل

سمپاشی منازل در محیط های شهری و روستایی جزو اساسی زندگی است و باید در هر دوره با توجه به نوع جانوران موضعی فصلی انجام شود. فصل تابستان مهم ترین فصل برای سمپاشی منازل است و باید حتما برای جلوگیری از ورود مار، مارمولک های سمی و عقرب به منزل انجام شود. این حیوانات و جوندگانی مانند موش به سرعت می توانند باعث انتقال بیماری های مانند طاعون به انسان شوند یا باعث گزندگی و مرگ شوند.